Dzwoniąc do agencji pośredniczącej w wyrabianiu wiz, na pytanie jak wygląda proces uzyskania wizy do Pakistanu, otrzymałam odpowiedź: „Nie pośredniczymy w wyrabianiu wiz turystycznych do Pakistanu. Do widzenia.” Pogadane. Nie należę jednak do osób, które z łatwością odpuszczają. Skoro nie da się jednym sposobem, trzeba znaleźć inny. I tak, okazuje się, że możliwość uzyskania wizy do tego kraju jest wyłącznie w Ambasadzie Pakistanu w Warszawie. Nawet jeżeli ktoś przebywa poza granicami kraju, musi wysłać paszporty do Polski by dostać pieczątkę. Na forach internetowych wyczytałam, że od niedawna jest też opcja uzyskania wizy w Iranie. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Jeśli ktoś wie o tym coś więcej, napiszcie proszę w komentarzach!

Wymagane dokumenty, które musimy skompletować w celu uzyskania wizy turystycznej:

– wniosek uzupełniony czarnymi, drukowanymi literami w dwóch kopiach; do pobrania na stronie ambasady:

http://www.mofa.gov.pk/poland/content.php?pageID=conspol#VISA

– paszport oraz kopię paszportu

– 4 zdjęcia paszportowe o wymiarach 2×1.5 cali na jasnym tle

– pozwolenie na zamieszkanie jeżeli nie mamy polskiego obywatelstwa

– zaświadczenie o zatrudnieniu (jeżeli posiadamy)

– w przypadku dziewcząt poniżej 18 roku życia pozwolenie od rodziców wraz z kserokopią ich dowodów osobistych

– potwierdzenie przelewu opłaty wizowej na konto ambasady podane na stronie internetowej

– zaproszenie z pakistańskiej agencji turystycznej (wraz z licencją agencji oraz kserokopią dowodu osobistego właściciela agencji)

I tutaj zaczynają się przysłowiowe „schody”. Żeby otrzymać wizę do Pakistanu, należy załączyć zaproszenie od osoby z tego kraju. Najlepiej by była to licencjonowana agencja turystyczna, która zajmuje się organizacją wycieczek po Pakistanie. Możliwe, że właśnie ten wymóg zadecydował o istniejącym przeświadczeniu, że uzyskanie wizy do Pakistanu jest trudne. Zdecydowanie nie podzielam tej opinii.

W Internecie często polecana jest agencja Snowland – Treks & Tours, która wystawia zaproszenia bez konieczności rezerwowania u nich jakichkolwiek wycieczek. Cały proces wygląda następująco:

– piszemy maila z prośbą o wystawienie zaproszenia

– w odpowiedzi zostaniemy poinformowani co musimy dostarczyć: dokładna data pobytu, scan pierwszej strony paszportu, adres Ambasady oraz trasę podróży*

*trasa wcale nie musi pokrywać się z tym gdzie faktycznie pojedziecie! Bezpieczniej będzie jeśli wpiszecie wyłącznie miejsca bez problemu dostępne dla turystów, jak Islamabad, Gilgit, Hunza Karimabad, Gulmit, Passu, Gojar area, Skardu, Balistan, Peshawar, Lahore. Zdecydowanie odradzam wpisywanie miejsc graniczących z Iranem czy Afganistanem, nawet jeżeli macie zamiar tam pojechać. Niech ten zamiar zostanie w Waszej głowie, Ambasada nie musi o tym wiedzieć 😉

– money, money, money 🙂 Agencja nie wystawia zaproszenia za darmo, opłata za całą zabawę wynosi około 200 – 300 zł (informacja zaczerpnięta z blogów podróżniczych). Z tego co wyczytałam, agencje podają prywatne dane do przelewu a nie oficjalne konto. Dlaczego? Ano dlatego, że cały opisywany proceder nie jest legalny – agencje wysyłają zaproszenia mimo że nie wykupiliśmy u nich wycieczki ani nie zarezerwowaliśmy noclegów, ponieważ najzwyczajniej w świecie im się to opłaca. Bardzo pomocnym serwisem do przelewania pieniędzy jest TransferWise – sama nie korzystałam, ale ci którzy korzystali polecają.

– po otrzymaniu zapłaty, agencja prześle nam na maila zaproszenie, licencję do udzielania zaproszeń oraz (opcjonalnie) potwierdzenie rezerwacji pobytu

Tak większość osób załatwia konieczne do uzyskania wizy zaproszenia. A teraz moja metoda.

Kilka lat temu poznałam na Couchsurfingu Pakistańczyka, z którym od czasu do czasu zamieniłam później kilka słów na Messengerze. Pamiętajcie, zawsze warto utrzymywać kontakt z poznanymi osobami z różnych zakątków świata, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka znajomość może się przydać!

Powiedziałam mu o swoich planach wyjazdu do Pakistanu. Jak tylko usłyszał, że chcę odwiedzić jego kraj niezmiernie się ucieszył. Mimo że aktualnie tam nie mieszka, od razu dostałam namiary na znajomych, rodzinę, całą garść porad i listę miejsc, które warto zobaczyć. O pakistańskiej gościnności słyszałam wiele i wygląda na to że faktycznie coś w tym jest.

Okazało się że znajomy znajomego mojego znajomego (:D) prowadzi agencję turystyczną i bez problemu wyśle nam zaproszenia za darmo. Po tygodniu cały komplet dokumentów czekał już na moim mailu.

Kiedy mamy już zaproszenia, zdjęcia, scan paszportu, zaświadczenie o zatrudnieniu, uzupełniony w dwóch egzemplarzach wniosek o wizę oraz potwierdzenie przelewu 168 zł* na konto bankowe podane na stronie ambasady, możemy wyruszać na wycieczkę do stolicy.

*ceny wiz (czerwiec 2018):

Ambasada Pakistanu mieści się w Warszawie przy ulicy Wiertniczej 63. Z Dworca Centralnego kursuje tam bezpośrednio autobus 519 (trasa zajmuje około 40 minut). Dzwoniąc do domofonu musimy się uzbroić w cierpliwość zanim zostaniemy wpuszczeni do środka. Za pierwszym razem musieliśmy czekać kilka minut zanim strażnik otworzył nam drzwi. Drugim razem zostałam wpuszczona „od ręki”. W środku zostaniemy poproszeni o poczekanie w małym pokoiku razem z innymi osobami mającymi załatwienia w ambasadzie (tłumów nie ma, więc najprawdopodobniej będziecie czekać sami). Po chwili przychodzi pani, sprawdza czy nasze dokumenty są kompletne a wnioski poprawnie uzupełnione. Jeśli wkradła się jakaś nieprawidłowość nie ma problemu żeby ją na miejscu poprawić. Również w przypadku gdyby czegoś brakowało, z łatwością można dosłać dokument mailem na adres ambasady: pakconsularwarsaw@gmail.com

Cały proceder przebiega w miłej atmosferze beż żadnych dodatkowych pytań i trwa około 10 minut. Dostajemy termin odbioru wizy – około 3 tygodnie. Jadąc po odbiór, warto dzień wcześniej upewnić się czy wiza na pewno jest już gotowa oraz sprawdzić czy ambasada na pewno jest w ten dzień otwarta. Najlepiej zadzwonić do ambasady, chociaż na podniesienie słuchawki czasem czekamy 20 minut, czasem 5 minut – nie ma reguły. Ogólnie rzecz biorąc, kontakt mailowy i telefoniczny z ambasadą Pakistanu do najsprawniejszych nie należy, ale gdy już jesteśmy na miejscu wszystko załatwiamy bez najmniejszych niedogodności, szybko i przyjemnie.

Numer do ambasady: (+48-22) 8494938

Pamiętać trzeba, że dokumenty składamy od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10 do 13, natomiast wizę odebrać możemy wyłącznie w piątki w tych samych godzinach. Można odebrać wizę w czyimś imieniu, wystarczy mieć upoważnienie oraz ksero dowodu osobistego tej osoby.

Kiedy wychodziłam z ambasady z wizami w ręku i szerokim uśmiechem na twarzy, pan na portierni stwierdził: „Widzę że się udało. Udanej podróży!”. Tak, udało się uzyskać wizy do kraju niezdeptanego rzeszami turystów, nie do końca jeszcze odkrytego, którego nazwa wywołuje różne emocje – u jednych strach, u tych co już byli – piękne wspomnienia.

Wszelkie informacje tu zawarte pochodzą z własnego doświadczenia związanego z wyrabianiem wizy oraz ze strony ambasady:

http://www.mofa.gov.pk/poland/content.php?pageID=conspol#VISA

1 Comment

  1. Super, bardzo przydatny post.Właśnie myślimy o Pakistanie.
    Byliśmy w Iranie dwa razy i marzyliśmy o tym kraju. Nasi znajomi przejechali ten kraj na motocyklu.
    Pakistan jest piękny.
    Dzięki za wyczerpujące informacje!
    Pozdrawiam-)

Write A Comment