Cała paleta barw i urzekający zapach – tak w skrócie można by opisać holenderski Keukenhof. W języku niderlandzkim nazwa ta oznacza „ogród kuchenny”. W XV wieku tereny te były częścią posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby, która tak bardzo ukochała sobie tą okolicę, że spędzała w niej większość swojego wolnego czasu. Nie bez powodu ogród został nazwany „ogrodem kuchennym”, gdyż to właśnie w nim księżna zbierała zioła, które później wykorzystywała w zamkowej kuchni.

Obecnie Keukenhof to 32 hektarowy obszar, który co roku wiosną zamienia się w prawdziwy kwiatowy raj, tworzący bajkową scenerię.

Tulipany, hiacynty, krokusy, storczyki, narcyzy i wiele innych gatunków kwiatów o wszelkich kolorach tęczy, tworzących przepiękne kompozycje są prawdziwą ucztą dla oka. Będąc w Holandii wiosną zdecydowanie należy zarezerwować sobie jeden dzień na odwiedzenie Keukenhof. Godzinami można spacerować wśród kolorowych alejek, gubiąc się w kwiatowym gąszczu i wdychając przepiękną woń kwiatów unoszącą się dookoła. Miejsce to przypadnie do gustu każdemu. Jest idealne zarówno na romantyczne spacery jak i leniwe popołudnia przy filiżance kawy w ogrodowej restauracji. Również dzieciaki zachwycone będą kwiatowymi kompozycjami tworzącymi postacie z ich ulubionych bajek. W szczególności polecam zostać w ogrodzie do późnego popołudnia, gdyż to właśnie wtedy „znika” większość odwiedzających i można w ciszy i spokoju delektować się otaczającym pięknem.

Jak zorganizować wyjazd do Keukenhof?

Po pierwsze dostać trzeba się do Holandii. Keukenhof położony jest około 35 km od Amsterdamu, dlatego najlepiej dolecieć właśnie do tego miasta. Bezpośrednie loty w przystępnych cenach odbywają się m. in. Z Warszawy, Katowic czy Gdańska. Dobrą alternatywą jest również lot do Eindhoven. Z odpowiednim wyprzedzeniem bez problemu można znaleźć bilety za niecałe 200 zł w dwie strony (Wizz Air, Ryanair ). Z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu można dojechać korzystając z bezpośredniego autobusu (AirExpressBus). Cena biletu to 25 euro w jedną stronę. Dwa razy dziennie kursuje również FlixBus, na który bilety można kupić online już od 7 euro.

Do miejscowości Lisse, w której położony jest ogród Keukenhof dojechać można bezpośrednio z lotniska Schiphol w Amsterdamie (autobus numer 858, przystanek Schiphol Plaza). Z centrum Amsterdamu natomiast należy najpierw wziąć autobus do przystanku Schiphol Plaza, a następnie wspomniany wcześniej autobus do Keukenhof. Tak więc, korzystając z komunikacji publicznej lotniska ominąć się nie da.

Bilet wstępu do ogrodu kosztuje obecnie 17 euro. Bilet łączony (autobus + wejście do ogrodu) to koszt 29.5 euro (z centrum Amsterdamu) lub 24.5 euro (z lotniska Schiphol). Bilety można zakupić na miejscu lub online (https://keukenhof.nl/en/).

Warto wziąć pod uwagę, że nie tylko my chcemy podziwiać piękno Keukenhof i w związku z tym przyjąć pewną rezerwę czasu na stanie w kolejce do autobusu. Odwiedzających jest z roku na rok coraz więcej, i czasami godzinne oczekiwanie na autobus jest normą.

W 2018 roku Ogrody Keukenhof otwarte są pomiędzy 22 marca a 13 maja, a tematem przewodnim jest… „Romans w kwiatach”. Brzmi zachęcająco, czyż nie? 🙂

Write A Comment