Przed wyjazdem do Iranu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, żeby się dobrze przygotować. Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji.

Kiedy najlepiej jechać do Iranu?

Wiosna i jesień to najlepszy czas na podróż. Nie jest wtedy bardzo gorąco (w Teheranie około 20 stopni, na południu około 10 stopni więcej), jest słonecznie. Czas od września do listopada oraz od marca do maja wydaję się być optymalny. Warto wziąć pod uwagę, że wiosną będzie bardziej zielono, a jeśli planujecie odwiedzić irańskich nomadów mieszkających w górach Zagros, wówczas jadąc wiosną traficie na sezon migracji i wesel. Niezwykle ciekawe doświadczenie!

Jak tanio dolecieć do Iranu?

Bilety w promocji można kupić już za 400 zł w dwie strony z wylotem z takich miast jak Kijów, Praga czy Berlin. Z Warszawy promocyjna cena to 800- 1000 zł. Warto śledzić ceny w takich liniach lotniczych jak Turkish Airlines, Ukrainian Airlines, Azerbaijan Airlines oraz kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wiza

Wiza do Iranu to wydatek rzędu 400-600 zł. Dwa najpopularniejsze sposoby jej uzyskania to korzystanie z usług pośrednika (w moim przypadku Aina Travel) oraz wyrabianie wizy na lotnisku w Teheranie. Pierwsza opcja jest nieco droższa, gdyż musimy doliczyć prowizję dla biura. Cały proces trwa około 1 miesiąca, warto wiec odpowiednio wcześniej przed wyjazdem o tym pomyśleć. Zaletą jest pewność, że na lotnisku w Teheranie nie zostaniemy „odprawieni z kwitkiem”. Jednakże w praktyce wiele osób wyrabia wizę na lotnisku. Jest taniej, oczywiście kosztem czekania w kolejce po przylocie (czasem godzinę, czasem 4 godziny – nie ma reguły).

Internet

Czy jadąc na wakacje do Iranu można zapomnieć o istnieniu takiego wynalazku jak Facebook? Teoretycznie tak. Bowiem ta najpopularniejsza chyba w dzisiejszych czasach aplikacja w Iranie nie działa. Podobnie jak YouTube czy Twitter. Nie mniej jednak w praktyce wszystko da się ominąć. Z pomocą przychodzi VPN, którego zdecydowanie polecam zainstalować przed wyjazdem. Ja korzystałam z TunnelBear oraz hide.me VPN, nie mniej jednak w Internecie można znaleźć różne inne darmowe programy. Dzięki nim możemy bez większych przeszkód korzystać ze wszystkich aplikacji i przeglądać wszelkie strony internetowe. Jadąc do Iranu warto również „zaprzyjaźnić się” z WhatsApp-em , gdyż jest on używany przez niemal każdego Irańczyka. Bardzo popularny jest także Snapp (irański odpowiednik Ubera) czy Instagram.

Pieniądze

Zarówno dolary jak i euro są akceptowane w irańskich kantorach. Przy czym warto zwrócić uwagę, by dolary było z nowej serii czyli z tzw. „dużymi głowami”. Trzeba pamiętać, że w Iranie całą gotówkę musimy mieć przy sobie, ponieważ nasze karty kredytowe są tam bezużyteczne. Akceptowane są wyłącznie karty wydane przez banki irańskie. Kurs wymiany na lotnisku jest bardzo dobry. Warto więc wymienić większą sumę od razu po przylocie, bez obaw że na tym stracimy.

Ceny w Iranie

Iran jest wciąż tanim krajem do podróżowania. Będąc tam 2 tygodnie wydałam 650$ bez większego oszczędzania. Bardzo tanie są przejazdy autobusami i jest to zarazem najlepszy sposób poruszania się po Iranie. Za bilet na ponad 900 km trasę z Teheranu do Szirazu zapłacimy 400 000 IRR, co w przeliczeniu na złote daje około 38 PLN. Ceny biletów wstępu do większości zabytków wahają się od 100 000 do 200 000 IRR. Ceny noclegów w dobrej jakości hostelach to wydatek rzędu 15$.

Poniżej inne przykładowe ceny:

Taxi z lotniska – 20$

Bilet na metro w Teheranie – 8 000 IRR (0,76 PLN)

Wstęp do Różowego Meczetu w Szirazie – 150 000 IRR (około 14 PLN)

Pamiątki (zestaw filiżanek) – 250 000 IRR (około 24 PLN)

Jednodniowy wyjazd na pustynię – 14$

Wstęp do Muzeum Muzyki w Isfahanie – 300 000 IRR (około 28 PLN)

Jednodniowa wycieczka do Abbyaneh, na pustynię i słone jezioro – 940 000 IRR (około 90 PLN)

Wstęp do Abbyaneh – 100 000 IRR (około 10 PLN)

Kolejka krzesełkowa na Tochal w Teheranie – 300 000 IRR (około 28 PLN)

Obiad ( np. Biryani) – 150 000 IRR (około 14 PLN)

Obiad w tradycyjnej restauracji w Teheranie (Dizi) – 500 000 IRR (około 48 PLN)

W co ja się ubiorę, czyli moda po irańsku.

Kwestia ta zapewne w szczególności zainteresuje panie, gdyż to właśnie dla nich Iran jest krajem bardzo specyficznym pod względem ubioru. Zapominamy o krótkich spódnicach, bluzkach na ramiączkach czy wyszukanych fryzurach. Już w samolocie, lądując w Iranie wszystkie kobiety zakładając na głowę chusty, które przez cały pobyt w tym kraju będą nieodłączną częścią garderoby. Podobnie jak tuniki z długim rękawem, legginsy czy spodnie do kostek. Nie ma jednak co przesadzać i myśleć, że jadąc do Iranu należy zaopatrzyć się w czador i w nim paradować. Luźne ubranie zakrywające ramiona i nogi oraz chusta na głowie w zupełności wystarczą.

Moja irańska „stylówka” prezentowała się jak poniżej 🙂

Bezpieczeństwo

Iran w mediach owiany jest złą sławą. Kojarzy się z terroryzmem, islamistycznym rządem i państwem należącym do os zła. Nie pomaga bliska obecność Afganistanu i Iraku. Jednakże fakt, iż Iran jest krajem bezpiecznym, na blogach potwierdzają niemalże wszystkie osoby, które odbyły tam podróż. Dokładnie tak samo twierdzą znajomi mający wyjazd do Iranu za sobą. Aż wreszcie również ja w pełni potwierdzam, że jadąc do Iranu (jakkolwiek groźnie by to nie brzmiało) nie mamy się czego obawiać. Podróżując z koleżanką nie miałyśmy żadnych sytuacji, w których czułybyśmy jakiekolwiek zagrożenie. Na miejscu spotkałyśmy również dziewczyny, które w pojedynkę przemierzały Iran bez żadnych problemów. Należy się jedynie przygotować na padające non-stop  „Hello” i „Where are you from” z ust niemalże każdego irańskiego mężczyzny.

 

Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania dotyczące organizacji podróży do Iranu, śmiało piszcie w komentarzach. Chętnie pomogę 🙂 

4 komentarze

  • Zaczynając Od Marzeń Reply

   Proszę bardzo, mam nadzieję że wykorzystasz je w praktyce niedługo.

 1. Za trochę ponad tydzień będę podróżował po Iranie do rowerem 😁 jednym tchem przeczytałem Twoją opowieść 😁 A możesz powiedzieć coś na temat tego jak tam będzie mi się jeździło rowerem jak stan dróg, jak ruch uliczny i tak dalej?
  Marek

  • Zaczynając Od Marzeń Reply

   Cześć Marek!
   Świetna wyprawa się szykuje. Irańczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, jestem pewna że rowerzystą przemierzającym ich kraj będą jeszcze bardziej zainteresowani 🙂 Tak w pozytywny sposób. Drogi są w dobrym stanie, odległości ogromne. Zależy w której części Iranu będziesz. Weź pod uwagę, że w dużej części Iran to kraj pustynny, rób odpowiednie zapasy żywności i wody. Ruch uliczny jest w miastach dość szalony, ale do ogarnięcia 🙂
   Powodzenia!

Write A Comment