Słowenia – niewielkie państwo, oddalone o około 800 km od Polski, które zamieszkuje jedynie nieco ponad 2 mln osób to prawdziwa perełka na mapie Europy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas zachwycą się licznymi szlakami górskimi z przepięknymi widokami. Rafting, kanioning, kajaki, via ferraty i trasy rowerowe to atrakcje, które w Słowenii spotykamy na każdym kroku. Z kolei osoby preferujące mniej aktywny odpoczynek mogą wygrzewać się na słońcu nad Adriatykiem, spacerować urokliwymi uliczkami nadmorskich miasteczek i smakować serwowane w każdej restauracji owoce morza.

Najlepszym sposobem poruszania się po Słowenii jest samochód. Komunikacją publiczną łatwo można dojechać do większych miast, natomiast jeżeli myślimy o wyprawach w góry, autobusami dosyć ciężko jest dostać się w miejsca, w których zaczynają się szlaki.

Swój 10-dniowy pobyt w Słowenii chciałam spędzić jak najbardziej aktywnie. Poniżej przedstawiam miejsca, które według mnie zdecydowanie warto odwiedzić podczas podróży do tego kraju.

1. Lublana

Będąc w Słowenii zapewne każdy spędzi kilka godzin bądź nawet kilka dni w stolicy. Po pierwsze jest ona świetnym punktem startowym we wszystkie kierunki kraju, bowiem położona jest w jego centralnej części i dobrze skomunikowana z pozostałymi atrakcjami. Po drugie, Lublana to bardzo ładne miasto i warto poświęcić trochę czasu na jego eksplorację. Polecam przejść się brzegiem rzeki Ljubljanicy. Deptak nadbrzeżny rozciąga się wokół centrum miasta. Znajdują się tam liczne kawiarenki i sklepiki. Spacer uliczkami Starego Miasta to kolejny punkt zwiedzania. Jeżeli mamy ochotę zobaczyć jak wygląda miasto z góry, można wejść (bądź ewentualnie wyjechać kolejką) na wzgórze zamkowe.

Ciekawym pomysłem w Lublanie są tzw. „biblioteki na świeżym powietrzu”. Spacerując ulicami możemy zobaczyć drewniane półki, na których poukładane są książki. Można sobie taką książkę wypożyczyć na godzinę lub dwie i poczytać nad rzeką.

Bardzo fajną sprawą szczególnie w upalne letnie dni są umiejscowione w centrum fontanny. Najbardziej spodobała mi się „strefa deszczu”. Stojąc w niej, naprawdę wydaje się że jesteśmy pod wielką chmurą z której pada orzeźwiająca mżawka.

2. Škofja Loka

Malownicze miasteczko, oddalone zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Lublany. Zachowane w doskonałym stanie Stare Miasto jest zdecydowanie jednym z najcenniejszych zabytków Słowenii. Znajdziemy tu wszystkie elementy, którymi powinno cechować się historyczne europejskie miasto – mury obronne, zamek, kościół, klasztor i plac z ratuszem z kamienicami reprezentującymi styl gotycki, renesansowy i barokowy. Przepływająca przez miasto rzeka dzieli je na część zabytkową i współczesną. Bardzo polecam spacer Starym Miastem, które szczególnie wieczorną porą prezentuje się niezwykle uroczo. Warto także wyjść nieco wyżej i zwiedzić górujący nad miastem zamek.

3. Dolina Triglavskich Jezior

Kilkukilometrowa polodowcowa dolina otoczona stromymi grzbietami białych, wapiennych gór. Położona w samym sercu Alp Julijskich w Triglavskim Parku Narodowym. Na jej obszarze znajduje się siedem jezior: Jezero pod Vršacem, Zasavsko kočo na Prehodavcih, Rjavo jezero, Zeleno jezero, Veliko jezero, Dvojno jezero oraz Črno jezero. W dolinie zatrzymać można się w niezwykle malowniczo położonym schronisku turystycznym (Koca pri Triglavskih Jezerih). Świetne miejsce na odpoczynek przy filiżance kawy z widokiem na górskie szczyty. W schronisku można spróbować lokalnych potraw, są także miejsca noclegowe. Wszędzie wokół przepiękny alpejski krajobraz. Zdecydowanie polecam całodniową wędrówkę po dolinie.

4. Jezioro Bled

Turkusowe jezioro z niewielką wysepką z charakterystycznym kościołem, w tle majestatyczne góry. To obrazek, który zobaczymy w grafice Google po wpisaniu „Słowenia”. Zdjęcia wyglądają naprawdę imponująco. Czy jednak w rzeczywistości widok ten zachwyca tak samo mocno jak w Internecie? Być może moja opinia spotka się krytyką, ale dla mnie Jezioro Bled to miejsce nieco przereklamowane. Dużo turystów, jeszcze więcej straganów z pamiątkami, drogie hotele wokół jeziora. Czuć komercję. Dlaczego zatem umieszczam Jezioro Bled jako jedno z miejsc wartych odwiedzenia? Jest to niejako symbol Słowenii , typowo pocztówkowy widok i wiele osób zachwyca się tym miejscem. Warto zatem dać mu szansę. Mnie osobiście Jezioro Bled nie ujęło, ale być może uda mu się skraść Wasze serca 🙂 

5. Wąwóz Vintagar

Oddalony o 4 km od Bledu wąwóz Vintagar to niezwykle ciekawa atrakcja przyrodnicza w okolicy. Spacer wąwozem trwa około godziny. W sezonie warto wybrać się tutaj późnym popołudniem. Wówczas ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy, dzięki czemu można w ciszy i spokoju delektować się pięknem przyrody. Soczysta zieleń, szum strumyka i śpiew ptaków towarzyszą przez całą trasę, która zakończona jest 13-metrowym wodospadem Šum. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

5. Jezioro Bohinj

Bohinj to nazwa zarówno jeziora położonego w sercu Alp Julijskich, jak i całego regionu znajdującego się w jego sąsiedztwie. Przepiękna okolica. Wszędzie dookoła góry, liczne trasy piesze i rowerowe. Jezioro Bohinj ma niewątpliwą zaletę, że jest o wiele mniej skomercjalizowane niż wspomniane wcześniej Jezioro Bled. Jest autentyczne i bliskie naturze. Stolicą regionu jest miasteczko Bohinjska Bistrica. Równie popularne są miejscowości położone w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora – Ribcev Laz, Stara Fuzina czy Ukanc. W miasteczkach tych baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Są także liczne karczmy z regionalnym jedzeniem i świetnym górskim klimatem. Z miejscowości Ukanc można wejść lub wjechać kolejką linową na szczyt Vogel, z którego w pogodny dzień roztacza się niesamowity widok na szczyty Alp, w tym także na najwyższy z nich – Triglav. Warto wypożyczyć rower i pojechać na całodniową wycieczkę po okolicy jedną z licznych tras, odwiedzając przy okazji Wodospad Savica. Nad jeziorem można wypożyczyć kajaki. Bohinj to miejsce, w którym spędzając nawet kilka dni na pewno nie będziemy się nudzić.  

6. Piran

Niewielkie miasteczko, wspaniale położone na wydłużonym, skalistym cyplu nad Morzem Adriatyckim. Perełka słoweńskiego wybrzeża. Piran niezaprzeczalnie przypomina Wenecję. A wszystko za sprawą historycznych wydarzeń, jako że przez blisko 500 lat wchodził w skład Republiki Weneckiej. Spacer po mieście najlepiej zacząć od głównego placu – Tartinijev trg. Jego nazwa pochodzi od nazwiska urodzonego w Piranie wybitnego włoskiego skrzypka – Giuseppe Tartiniego, którego statua wznosi się na środku placu. Następnie, warto zabłądzić w labiryncie krętych i wąskich uliczek Starego Miasta, by znaleźć niezatłoczone, urokliwe miejsca. Idąc uliczkami w górę natrafiamy na Kościół Św. Jerzego. Warto wyjść jeszcze nieco wyżej i wspiąć się na mury miasta, skąd roztacza się widok na zalane słońcem czerwone dachy kontrastujące z błękitem morza.

Nie można być w Piranie i nie zobaczyć zachodu słońca. Jest naprawę przepiękny!

W pięknie Piranu bez wątpienia można się zakochać. Godzinami można siedzieć w jednej z licznych kawiarenek popijając pyszną kawę i słuchając szumu fal. Wszechobecny zapach owoców morza serwowanych w większości restauracji skłania do odkrywania nowych smaków. Silne słońce z kolei zachęca do plażowania i kąpieli w nienagannie czystych wodach Adriatyku.

7 Velika Planina

Jest to rozległa łąka z domami pasterzy otoczona górami. Razem tworzy to niezwykle ciekawą scenerię, której klimatu dodają stada pasących się krów. Velika Planina to jeden z największych obszarów pasterskich w Słowenii. Miejsce popularne zarówno na kilkugodzinne wycieczki piesze jak i rowerowe.

8. Storžič 

Szczyt w Alpach Kamnickich o wysokości 2132 m. Przygotowując się do wyjazdu w przewodnikach nie znalazłam o nim informacji, ale dzięki naszemu hostowi z Couchsurfingu udajemy się tam na całodniową wycieczkę. Zdecydowanie polecam! Szlak jest łatwy technicznie, przy schodzeniu trzeba jedynie uważać na drobne kamyki, na których przy odrobinie nieuwagi nietrudno się poślizgnąć. Początek trasy znajduje się nieopodal miasta Kranj. Nazwa szczytu – Storžič (Stożek) prawdopodobnie pochodzi od kształtu góry, który niezaprzeczalnie stożek przypomina. Trasa początkowo prowadzi przez las. Później naszym oczom ukazują się coraz lepsze widoki na okolicę, aż wreszcie ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama sąsiednich gór. Biel skał wygląda bardzo malowniczo i wydaje się, jakby były one pokryte śniegiem. Ze szczytu uciekamy jednak dosyć szybko. Nie, to nie choroba wysokościowa, ale wszechobecny zapach…owczych odchodów. Co ciekawe bowiem, owce szczególnie upodobały sobie Storžič i zamieszkują tam całym stadem. Schodzimy więc nieco niżej, by z przełęczy delektować się pięknem krajobrazu.

10. Dolina Logarska

Malowniczy teren położony w Alpach Kamnicko – Sawińskich. Świetne miejsce na niezbyt wymagający spacer w otoczeniu natury, alpejskich łąk i wysokich szczytów. Przez około 7-kilometrową Dolinę Logarską prowadzi ścieżka przyrodniczo – etnograficzna, stąd miejsce to cieszy się popularnością wśród mieszkańców, którzy chętnie wybierają się tu na wędrówki całymi rodzinami. Szczególnie często wybieranym celem jest Wodospad Rinka znajdujący się w południowej części doliny.

Dolna Logarska stanowi również dobrą bazę wypadową w wyższe partie Alp Kamnicko – Sawińskich.

Write A Comment